Omm Sety – kapłanka starożytnego Egiptu?
Dodał: mastermind | Dnia: 25/02/2009 | Wyświetleń: 2614
- Omm Sety („matka Sety”) to imię, które przybrała Dorothy Louise Eady, gdy uznała, że jest reinkarnacją kapłanki ze świątyni Sety I w Abydos w Górnym Egipcie. Czy twierdzenia tej dosyć ekscentrycznej angielskiej damy są bardziej wiarygodne niż opowieści kolejnych faraonów, kapłanek, królów Atlantydy i amazońskich królowych, którzy ponoć także przeżywają kolejne życie w XX i XXI wieku?
Dorothy Louise Eady urodziła się w irlandzkiej rodzinie na przedmieściach Londynu w styczniu 1904 roku. Gdy miała trzy latka spadła ze schodów i wezwany lekarz uznał ją za martwą. Jednak godzinę po ogłoszeniu zgonu, dziewczynka siedziała na swoim łóżku w doskonałej formie. Od tego momentu zaczęły się sny. Dorothy regularnie śniła o monumentalnym budynku z ogromnymi kolumnami, który nazywała świątynią. Gdy skończyła cztery latka, wraz z rodzicami wybrała się na wycieczkę do British Museum. Tam, w części wystawy poświęconej starożytnemu Egiptowi, dziewczynka poczuła się „jak w domu”. To „przebudzenie” kilkuletniego dziecka poskutkowało szaleńczym biegiem po galeriach, całowaniem stóp posągów i odmową odejścia od mumii zamkniętej w szklanej gablocie.
Trzy lata później Dorothy zobaczyła zdjęcie w gazecie, podpisane „Świątynia Sety I w Abydos” i w budynku natychmiast rozpoznała kolumny ze swego powracającego snu. Powiedziała swojemu ojcu, że świątynia była kiedyś jej domem, jednak była zdziwiona faktem, że budowla jest zrujnowana i nie ma w pobliżu ogrodu.
Jako nastolatka Dorothy spędzała każdą wolną chwilę studiując egiptologię. Jej zainteresowania doprowadziły do znajomości z kustoszem wystawy egipskiej w British Museum, sir Ernestem Wallis Budge, który osobiście uczył jej interpretowania starożytnych hieroglifów.
Jednak dopiero w wieku 29 lat, już po ślubie, Dorothy odwiedziła Egipt osobiście. Jako pierwsza kobieta w historii zaczęła pracować dla egipskiego Departamentu Starożytności. Wkrótce urodziła syna, któremu dała na imię Sety, ku niezadowoleniu swego męża. Poddając się egipskiej tradycji, która zakazuje zwracania się do kobiety po imieniu, stała się znana jako Omm Sety, „matka Sety”. Wiele lat później, w roku 1956, gdy jej małżeństwo się rozpadło, wreszcie mogła „powrócić do domu”, do Abydos. Mieszkała tam aż do swojej śmierci w 1981 roku.
Świątynia w Abydos, wzniesiona przez Sety I 1300 lat przed Chrystusem, była dla Dorothy źródłem nieustannego zachwytu. Zanim weszła do środka, zawsze zdejmowała buty, a potem odprawiała starożytne rytuały ku czci dawnych bogów. Wciąż nawiedzały ją sny, które zapisywała w pamiętniku, posługując się pismem automatycznym. Na podstawie tych zapisków doszła do wniosku, że jest reinkarnacją 14- letniej dziewiczej kapłanki o imieniu Bentreshyt, która żyła w świątyni podczas panowania Sety I.
Dorothy wierzyła, że jej główną rolą jako Bentreshyt był udział w rytuałach w formie przedstawień teatralnych, ukazujących śmierć i zmartwychwstanie boga Ozyrysa. Co więcej, ponoć Sety I zakochał się w młodziutkiej kapłance po przypadkowym spotkaniu w przyświątynnych ogrodach. Historia zakończyła się tragicznie, gdyż dziewczyna zaszła w ciążę. Nic nie mówiąc faraonowi popełniła samobójstwo.
Dzięki swojej rozległej wiedzy na temat starożytnego Egiptu Dorothy stała się bardzo popularną postacią w Abydos. Organizowała wycieczki po świątyni, pisała do wielu gazet, a nawet leczyła lokalnych mieszkańców, którzy wierzyli, że posiadła sekrety antycznej sztuki uzdrawiania. W rzeczy samej Dorothy bardzo wierzyła w egipską magię i potęgę starożytnych bogów.
Chyba najbardziej fascynującym wątkiem tej historii są znaleziska archeologiczne, oparte na „wspomnieniach” Omm Sety z jej życia ponad 3000 lat wcześniej. Wiele egipskich świątyń posiadało ogrody, ale Dorothy była w stanie dokładnie określić miejsce, w którym należy ich szukać w Abydos. Ponadto przewidziała, że pod północną częścią świątyni znajduje się tunel, który rzeczywiście odkopano. Ponadto Omm Sety twierdziła, że pod świątynią znajduje się sekretna krypta, zawierająca bibliotekę pełną zapisków historycznych i religijnych. Ta wskazówka czeka jeszcze na potwierdzenie, jednak wykopaliska mają być wkrótce przeprowadzone. Poza tym, Bentreshyt dowiedziała się od swego królewskiego kochanka, że sfinks w Gizie jest o wiele starszy niż jest to oceniane obecnie i został zbudowany ku czci boga Horusa.
Omm Sety była niezwykłą i barwną postacią. Jej szczegółowa wiedza na temat starożytnego Egiptu była doceniana przez każdego, kto ją spotkał.
Czy rzeczywiście była inkarnacją antycznej kapłanki? Musimy poczekać na kolejne znaleziska archeologiczne, które potwierdzą bądź zaprzeczą jej twierdzeniom.
Zasugeruj link do strony związanej z tematem.
Wyszukaj
Logowanie
TOP 3 Masterminds
-
Punkty: 859
Wątków: 25 | Komentarzy: 1509
-
Punkty: 484
Wątków: 35 | Komentarzy: 706
-
Punkty: 467
Wątków: 67 | Komentarzy: 344
Mastermind Statystyki
- Wątki: 1076
- Komentarze: 7080
- Użytkownicy: 752
Pytania życia użytkowników.

Jaki ma to wszystko cel?

Master Cytat

Człowiekowi godzi się starać tylko o taką wiedzę, która jest na miarę jego zdolności.

Arystoteles
Do MasterMind-ów
Bardzo, ale to bardzo prosimy o wpisy poprawne gramatycznie i ortograficznie!
masterminds.pl to serwis społecznościowy, który ma
kształcić a nie
uwsteczniać!
Pamiętajcie o tym.