Zadaj Pytanie
 

Kategorie | Z życia Subskrybuj kategorię: Z życiaDźwięk dzwonów odstrasza złe moce.

Dodał: mastermind | Dnia: 24/09/2009 | Wyświetleń: 4743
Krótki link do wątku: Krótki link do wątku

Share |
 • Dzwony, dzwonki, dzwoneczki... Jedne z najprostszych instrumentów, wykonane z metalu, ceramiki lub szkła. Od maleńkich brzęczących ozdób na ubraniach po wielotonowe olbrzymy na kościelnych wieżach. Odstraszają duchy, demony i wszelkie inne paskudztwa nie z tego świata. Tak przynajmniej sądzili (a czasami sądzą nadal) ludzie na całym świecie.

  Kościelne dzwony nie tylko zwoływały wiernych na msze, ale także chroniły miasta przed urokami i zaklęciami. Dźwięk dzwonów o północy w przeddzień Wszystkich Świętych ponoć strącał na ziemię czarownice latające na swych miotłach. Kilkuminutowe dzwonienie w domu nękanym przez niespokojne dusze ponoć pomaga je odpędzić. W Nowym Orleanie dzwonek jest nawet w stanie na kilka minut unieruchomić zombie, dając możliwość ucieczki. Według Feng Shui dzwonki oczyszczają przestrzeń.

  Krowy i owce dzięki swym dzwonkom były zabezpieczone przed urokami i zaklęciami, a także atakami różnych demonów i chochlików. Z tego samego powodu dzwonki mocowane są do uprzęży koni, wozów i sań.

  Jeśli chodzi o dzwony kościelne, przez wieki spełniały one różne funkcje. Wzywały do modlitwy, oznajmiały godziny, ostrzegały o niebezpieczeństwie, uświęcały śluby i pogrzeby. Pierwsze zegary nie miały tarcz i wskazówek. Bicie dzwonów na pełną godzinę (czasami również na kwadranse) było jedynym sposobem na poinformowanie mieszkanców miasta, która jest godzina. Śladem tego okresu jest angielskie słówko oznaczające zegar „clock”, wywodzące się od łacińskiego słowa „cloca”, czyli dzwon.

  Dźwięk dzwonów do Kościoła katolickiego wprowadził biskup Poncius Meropius z miasta Nola z regionu Kampanii we Włoszech około IV wieku. Jednak dopiero w roku 602 papież Sabinian usankcjonował oficjalnie ich użycie, a niedługo później opisano ceremonię ich święcenia. Wtedy dzwony dzwoniły tylko w celach religijnych. Obecnie dzwony można usłyszeć przede wszystkim o godzinie 6 rano, w południe i o 6 wieczorem, wzywają do modlitwy Anioł Pański. W klasztorach jednak dzwony sygnalizują także czas pracy, posiłków i kolejnych modlitw, związanych z porą dnia.

  Podczas Triduum Paschalnego dzwony odgrywają ważną rolę. W Wielki Czwartek milknął. Zastępują je kołatki i grzechotki. Wielki Piątek uważany był powszechnie za najbardziej niebezpieczny dzień, gdyż Jezus leży w grobie, a dzwony milczą, więc wszelkie złe moce hulają po świecie. Dopiero zmartwychwstanie ogłaszane radosnym biciem dzwonów rozgania całe diabelskie towarzystwo.

  Dzwony pojawiły się także na statkach żaglowych. Odmierzają wachty, wzywają marynarzy na pokład do nagłych manewrów, alarmują o niebezpieczeństwie. Umożliwiają komunikację między mostkiem a dziobem przy manewrach kotwiczenia i zejścia z kotwicy, także cumowania. Ponieważ marynarze to bardzo przesądni ludzie, wierzą także, że odstraszają demony i potwory zamieszkujące morskie głębiny, a także burze i pioruny.

  Dzwonki zawieszone nad łóżkiem odpędzają złe sny, a nawet dzwonienie kilku kluczy zawieszonych razem może odpędzić złego ducha.Zobacz równieżWasze komentarze:

Add commnet Dodaj komentarz
Anuluj   Wyślij
 
 • Do wybranego wątku nie został jeszcze dodany żaden komentarz.

Wyszukaj

 
 

Logowanie

 
 
 
 
Free Vectors

Imagery Stock

backgrounds

 

TOP 3 Masterminds

 

Mastermind Statystyki

 • Wątki: 1089
 • Komentarze: 7130
 • Użytkownicy: 752
 

Pytania życia użytkowników.

cytat?cytat
 

Master Cytat

cytatBieda temu, kto zadowolony jest z siebie: taki człowiek nigdy nie nabędzie rozumu. cytat
Mikołaj Wasiljewicz Gogol
 

Do MasterMind-ów

Bardzo, ale to bardzo prosimy o wpisy poprawne gramatycznie i ortograficznie!
masterminds.pl to serwis społecznościowy, który ma kształcić a nie uwsteczniać!
Pamiętajcie o tym.
 
© 2007-2013 The Great Icon Company, All rights reserved.
XHTML/CSS PASSED VALIDATION